Hvad er en tidslinje i det perspektiv, jeg deler her?
Begrebet en tidslinje kender jeg både fra mit arbejde som projektleder og ingeniør – ligesom jeg kender det fra mit arbejde som Kernehealer.
Som ingeniør er tidslinjen et arbejds- og kommunikationsredskab, som holder øje med, hvornår noget sker, og hvem der gør hvad, og hvad der evt. skal være klar. Vi ved, at den er dynamisk, fordi alting ikke er forudsigeligt – og det arbejder vi med at minimere effekten af.
Som Kernehealer arbejder jeg med at finde den tidslinje i et menneskes liv, der har betydning for dannelsen af kerneskaderne, der heales på – og beskrive det på en måde, så modtageren kan genkende det og få tændt gennem resonans – at eget system går i gang med at samarbejde med healingsprocessen. Her ved jeg, at beskrivelsen af tidslinjen er et perspektiv – en version – som genkendes i den grad, det passer til den person, som modtager kernehealingen. Jeg har oplevet alle versioner af at ramme godt og minde godt, og hvor stort et spænd der er i at kunne genkende tidslinjen for kerneskaderne med forskellige vinkler og måder at beskrive det på. Der er ikke kun en version – men nærmest et uendeligt antal vinkler. Den “rigtige” er den, som tænder genkendelsen.
De tidslinjer, som jeg i et stykke tid har studeret, der nu samler sig og opløser sig til noget andet, er tidslinjer for oplevelser – indre som ydre – der danner vores selv, vores bevidsthed, vores opfattelse af virkeligheden for forskellige emner og temaer. Som fx “at sige sin mening”, “at være forældre”, “partnerskaber”.
Det vil sige, at der på en måde kan dannes et uendeligt antal tidslinjer for et menneskes liv. Lige så mange, som du kan finde emner eller temaer for og med forskellige nuancer.
Komplikationer ved tidslinjerne har været, at vores bevidsthed og vores system har været så aktiveret i overlevelse, at de oplevelser, der har været relateret til frygt og belønning, bliver voldsomt overrepræsenteret på alle tidslinjerne. I en grad, så resten af livsoplevelsen nærmest elimineres.
Desuden bærer livsoplevelser i overlevelse ofte en reduceret version, som bliver genkaldt ved genaktivering/hentning af erfaring, og giver et væld af forvirring og komplikationer i både indre og ydre kommunikationer – både i praksis og internt i systemet. Vi destabiliserer og degraderer vores bevidsthedsmasse med tidslinjerne aktiveret i 3D-overlevelsesmode. Det er ikke fordi, de andre ikke eksisterer – de er bare ikke så stærke og så bredt repræsenteret i vores liv.
Jeg og flere andre energiarbejdere både nationalt og internationalt oplever et skifte lige nu (2025-2026), som ikke er forudset og i princippet heller ikke er forudsigeligt. Vi kalder det noget forskelligt, har forskellige informationer og “positioner” i forhold til det, som vi ser. Jeg oplever et skifte ind i 13D i midten af 2025 og en åbning til fælles bevidsthed i den nye tids felt, som slog i gang i januar 2026.
Det skifte betyder, som jeg oplever det, nu i forhold til tidslinjerne, at de skifter karakter og betydning.
Den Nye Tids Principper - Tidslinjer og Skæbnelinjer
Jeg er blevet guidet til som Shaman af Den Nye Tid at invitere ind til et forløb med betaling, hvor vi åbner til oplevelser med kanaliseret beskrivelse af og genveje, vi kan bruge i forhold til emnerne:
- Tidslinjernes opløsning og forløsning.
- Styrken i her og nu med fokus på relevans.
- Skæbnens hypotetiske natur.
- Skæbnelinjernes dannelse og frembringelse.
- Anvendelsen i praksis med intentionen.
Forløbet hedder Den Nye Tids Principper – Tidslinjer og Skæbnelinjer
Og vil være 2 x 60 min. + 3 x 45 min. med plads til spørgsmål og delinger efterfølgende.